Nowa forma telefonowania

Voice over Internet Protocol, czyli technologia telefonii VoIP jest coraz częściej wykorzystywaną formą prowadzenia rozmów telefonicznych na świecie i w Polsce. Połączenia realizowane są za pośrednictwem sieci internetowej, dzięki czemu użytkownik zyskuje niespotykaną dotąd swobodę.

Charakterystyka telefonii VoIP.

VoIP umożliwia wykonywanie rozmów telefonicznych za pośrednictwem łącz szerokopasmowych infrastruktury internetowej, zamiast po zwykłym analogowym miedzianym przewodzie. Jest to możliwe dzięki algorytmowi kompresji głosu LPC, za pośrednictwem którego przetwarzana jest mowa (sygnał analogowy), na sygnał cyfrowy, który może być bez przeszkód przesyłany dalej przez internet. Jeśli odbiorcą wykonywanego przez nas połączenia jest standardowy telefon, sygnał z powrotem zamieniany jest na analogowy, dzięki czemu możliwe jest bez przeszkód wykonywanie połączeń między tymi dwoma systemami.
Dzięki zastosowaniu kompresji głosu LPC możliwa jest do uzyskania bardzo dobra jakość dźwięku, która do tej pory była nieosiągalna, dzięki czemu telefonia voip mogła w ogóle zaistnieć. W erze przed LPC, jakość przesyłanego dźwięku była na tyle słaba, że tego typu projekty uwalniania telefonii z miedzianych przewodów, były zwyczajnie technicznie nie osiągalne.

Jak korzystać z telefonii VoIP?

Aby móc korzystać z technologii VoIP nie musimy wiązać się umową z siecią telefoniczną, ani innym dostawcą telefonicznym. Usługa zazwyczaj świadczona poprzez specjalne oprogramowanie udostępnianie przez operatora na serwerach.
Do korzystanie z telefonii VoIP oprócz dostępu do internetu, potrzebny nam będzie:

komputer – nawiązanie połączenia telefonicznego za pośrednictwem komputera możliwe jest poprzez komunikatory sieci społecznych, lub zewnętrzne aplikacje np. Callback Dialer. Są to absolutnie darmowe aplikacje i osoba która chciałaby za ich pośrednictwem wykonywać połączenia zapłaci jedynie z dostęp do internetu. W takiej sytuacji brak będzie opłat abonamentowych oraz tych za czas trwania połączenia.

telefon VoIP – wyglądem niczym nie różni się od typowego domowego telefonu, z tą różnicą, że aby wykonać połączenie łączy się on z naszą siecią internetową

zwykły telefon z adapterem VoIP – jest to nic innego jak wzbogacenie naszego zwykłego telefonu o możliwość wykonywania połączeń za pośrednictwem technologi VoIP.

Zalety i wady

Ilość zalet jakie towarzyszy tej technologi jest oszałamiająca. Przede wszystkim uzyskujemy niezależność od dużych monopolistów. Koszty użytkowania są minimalne, lub zupełnie nie występujące, co jest spowodowane bardzo niskimi kosztami infrastruktury potrzebnej do funkcjonowania VoIP.
Jeśli chodzi o wady, to jest to jedynie pojawiająca się okresowo niedoskonałość przesyłanego dźwięku. Niezwykle rzadko, ale na tyle często, że konieczne jest tego odnotowanie, zdarzają się podczas połączenia zakłócenia. Czasami na tyle duże, że uniemożliwiające prowadzenie rozmowy.

Pomimo jednak tej wady ilość zalet i dalsza perspektywa rozwoju tej formy telefonowania, jest na tyle obiecująca, że nie warto jest mieć tę dziedzinę na uwadze i przynajmniej rozważyć jej użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *